Nauka i tłumaczenia języka duńskiego

 

  

Michael Hardenfelt, Gdańsk

Telefon: (+48) 600 435383

e-mail: m@hardenfelt.com

Wersja polska

nauczyciel języka duńskiego - duński nauczyciel - kurs języka duńskiego w Gdańsku - duński online

 

Ucz się duńskiego!

Dla Polaka, który zna już język angielski, język niemiecki bądź inny język zachodnioeuropejski, nauczenie się języka duńskiego nie powinno być zbyt dużą trudnością. Istotny problem stanowi wymowa, a im później ktoś zacznie uczyć się duńskiego, tym trudniej będzie mu osiągnąć poprawną artykulację. Sporym wyzwaniem może być osiągnięcie zwarcia krtaniowego (angielski: glottal stop), bezdźwięczności oraz opanowanie dużej liczby duńskich samogłosek, które w dodatku dzielą się na długie i krótkie. Większość Polaków uczy się mówić po duńsku względnie szybko, jednak ćwiczenia słuchu w celu rozróżnienia samogłosek mogą potrwać dłużej. Jeżeli Polak zaczyna uczyć się duńskiego po ukończeniu 20-22 roku życia, to osiągnięcie perfekcyjnej wymowy będzie prawie niemożliwe, co oczywiście nie znaczy, że nie należy się starać.

Większość osób, które rozpoczynają naukę duńskiego zna już inny język zachodnioeuropejski. Te osoby zapoznały się już z najważniejszymi problemami związanymi z szykiem oraz wyborem między określonością a nieokreślonością. Jeżeli ktoś nie miał jeszcze styczności z tymi zjawiskami, to opanowanie języka duńskiego może niestety potrwać znacznie dłużej.

Od 2003 r. uczę języków bez przerwy – najpierw języka angielskiego, a od 2005 r. głównie języka duńskiego. Mam w tym obszerne doświadczenie, które obejmuje zarówno prywatne lekcje, kursy firmowe z przewagą pewnej tematyki, kursy języka ogólnego, jak i intensywne przygotowanie lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy w ciągu 6-miesięcznych kursów językowych przez 36 godzin tygodniowo opanowują język duński na poziomie B1 bądź B2 (poziomy odpowiadające wymogom językowym przy ubieganiu się o obywatelstwo duńskie). Od 2008 r. uczę duńskie dzieci ”Native Danish” w Szkole Amerykańskiej w Konstancin-Jeziornej.

Od października 2013 uczę duńskiego w Gdańsku oraz Sopocie.

 

 

 

Nauczyciel języka duńskiego
 

Nauka duńskiego

Oferta

Jak uczyć się duńskiego?

Metodologia

O mnie

Kontakt ze mną

 

Język duński - nauka i tłumaczenia

 

 

 

Strona główna

 

 

 

 

 

 

Duński online

Gramatyka j. duńskiego