Nauka i tłumaczenia języka duńskiego

 

  

Michael Hardenfelt, Gdańsk

Telefon: (+48) 600 435383

e-mail: m@hardenfelt.com

Wersja polska

nauczyciel języka duńskiego - duński nauczyciel - kurs języka duńskiego w Gdańsku - duński online

 

Metodologia

Studenci są różni, niektórym wyjście z językowej skorupy sprawia ogromną trudność, niektórzy też, zanim dopuszczą do siebie poszczególne słowa i pozwolą im zagnieździć się w umyśle, muszą otrzymać na tablicy ich wizualny obraz. Ogólnie rzecz biorąc, nie wierzę w cudowne systemy, lecz staram się – o ile to możliwe – dopasować metodologię do każdego uczestnika; w grupie będzie to niestety zawsze sprawą kompromisu.

Nauczanie w moim wydaniu kieruje się jednak pewnymi zasadami; istotne jest słuchanie i wymawianie – najlepiej w momencie, gdy uczeń nie widzi jeszcze słowa bądź zdania w formie graficznej. Jest to szczególnie ważne w języku duńskim, ponieważ nie zawsze można wywnioskować wymowę na podstawie zapisu. Ale i tu są wyjątki, na przykład istnieją tacy kursanci, którzy uczą się duńskiego po to, by jedynie czytać, a wtedy ustny aspekt nauki jest oczywiście mniej istotny.

Moim zdaniem ważne jest podejście pragmatyczne. Oczywiście można dążyć do perfekcji, lecz zazwyczaj mamy do dyspozycji ograniczone zasoby energii, czasu i pieniędzy, a nauka duńskiego jest zaledwie jedną czynnością rywalizującą z wieloma innymi obowiązkami. Należy zatem jasno określić cel nauki duńskiego. W efekcie może to skutkować brakiem przejmowania się mniejszymi błędami lub przeznaczaniem mniejszej ilości energii na pisanie, a w zamian skupienie się na procesie komunikacyjnym. Może także być odwrotnie – jeżeli celem jest osiągnięcie perfekcji, to trzeba pracować bardzo sumiennie od samego początku; należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to proces ciężki i długotrwały.

Materiały należy dopasowywać indywidualnie. Osobiście uważam, że nauka języków powinna być prowadzona w sposób swobodny, nawet jeżeli jest się dorosłym i poważnym. Wierzę, że najlepsze wyniki osiągnąć można, wtedy, gdy wyzwoli się z więzów etykiety i zaczyna się bawić. Nauka języków nie może być introspekcyjna – trzeba kłamać, marzyć i uwalniać myśli, bez obawy, że ktoś potraktuje poważnie to, co mówisz. W tym właśnie procesie staram się pomagać.

 

 

 

Nauczyciel języka duńskiego
 

Nauka duńskiego

Oferta

Jak uczyć się duńskiego?

Metodologia

O mnie

Kontakt ze mną

 

Język duński - nauka i tłumaczenia

 

 

 

Strona główna

 

 

 

 

 

 

Duński online

Gramatyka j. duńskiego