Gdansk
CITY GUIDE

© Michael Hardenfelt, 2013

 

 

 

 

 

SKM 3-city

Szybka Kolej Miejska, kursująca pomiedzy Gdańskiem, Sopotem, Gdynią i Rumią.
Po lewej stornie widać trasę SKM
.


Kliknij na zdjęcie żeby je powiększyć.
Źródło: CCMichalZ

 

Informacje praktyczne

 

Klimat

Mimo że na dużym obszarze Polski panuje klimat kontynentalny, który przynosi cieplejsze lata i zimniejsze zimy niż w Danii, Gdańsk znajduje się głównie pod wpływem Bałtyku, w konsekwencji czego tutejsze temperatury są zbliżone do tych w Kopenhadze. Okres późnowiosenny często przynosi wiele dni deszczowych, ale lata są tu słoneczne i cieplejsze niż w Danii; tu w lipcu i sierpniu można prawie zagwarantować pogodę plażową. Zimy mogą być tu odrobinę chłodniejsze niż w Danii, ale rzadko występują bardzo niskie temperatury, podobne do tych w Warszawie. Nawet najzimniejszy miesiąc, styczeń, jest przeważnie na plusie w ciągu dnia.

Pociąg lokalny

Kolejka lokalna, SKM, łącząca Gdańsk z Sopotem i Gdynią to konstrukcja genialna w mieście, które jest bardzo długie i – zasadniczo – niezbyt szerokie. SKM rozpoczyna swój bieg od Dworca Głównego w Gdańsku i zatrzymuje się co 1-2 kilometry w drodze do Gdyni. Co drugi albo trzeci pociąg kontynuuje kurs do Rumi, Redy i Wejherowa.

Wprawdzie można byłoby sobie życzyć nieco częstszych kursów w weekendy i wieczorami, poza tym część wagonów jest nieco zużyta, ale jeżeli można z tym żyć, SKM stanowi idealny sposób poruszania się po Trójmieście. Niestety, SKM ma niezależny system biletowy, który nie współpracuje z autobusami i tramwajami, ale przeważnie nie trzeba przesiadać na inne środki publicznego transportu. Istnieje jednak wspólny system biletów okresowych. Patrz Autobusy i tramwaje.

W dni powszednie SKM kursuje co 10-15 minut od godz. 5.30 do 21.00, aczkolwiek znacznie rzadziej przez pozostałą część doby, a w godzinach od 1.00 do 4.30 rano kursuje tylko jeden pociąg. W soboty i niedziele pociągi kursują mniej więcej co pół godziny.

Cena biletu uzależniona jest od liczby przejeżdżanych kilometrów. Bilet jednorazowy w odrębie gminy kosztuje 3 zł., a za bilet dobowy 8 zł. Różne rodzaje bilety rodzinne i grupowe. Dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo (w razie kontroli trzeba udokumentować wiek dziecka). Poza tym istnieje cały szereg rabatów, co można sprawdzić na stronie przewoźnika.

Odległość między dworcami podana jest na każdym z nich, poza tym można ją sprawdzić, klikając link http://www.skm.pkp.pl/en/

Bilet można kupić na dworcu oraz w kioskach, następnie trzeba go skasować w małym żółtym kasowniku, zanim wsiądzie się do pociągu. Istnieje także możliwość nabycia biletu w automatach na peronach (przyjmują tylko monety) i w takim przypadku jest on kasowany automatycznie. Jeżeli ktoś wskoczy do pociągu bez biletu, można go kupić w pierwszym wagonie – ale wymaga to odliczonej kwoty i wiąże się z dopłatą.

Autobusy i tramwaje

System transportu publicznego w Trójmieście jest raczej sprawny, ale występują utrudnienia w godzinach szczytu.

Bilety autobusowe i tramwajowe można nabyć w kioskach i w automatach umieszczonych tam, gdzie ruch jest najbardziej intensywny.

Bilety można zazwyczaj także kupić u kierowcy pojazdu, ale zazwyczaj wymaga to posiadania odliczonej kwoty.

Gdańsk ma sprawną sieć tramwajów w obrębie granic gminy. 11 linii tramwajowych porusza się wzdłuż miasta w pewnej odległości od SKM, stąd całe miasto jest objęte transportem publicznym. SKM to jednak transport znacznie szybszy. Poza tym dociera do dzielnic nieobjętych innym typem transportu, czyli w kierunku wybrzeża – do Stogów, Nowego Portu i Brzezna, oraz w głąb lądu – na Siedlce i Chełm. Wszystkie tramwaje zatrzymują się w pobliżu dworca głównego w Gdańsku. SKM i tramwaje uzupełnia rozbudowana sieć autobusów, w tym także kilka autobusów nocnych, kursujących również poza główne arterie. Z centrum Gdańska na Stogi oraz na Westerplatte kursują dwa tramwaje wodne (cena: 10 zł za bilet w jedną stronę, można go kupić na promie) http://www.ztm.gda.pl/en/index.php/ztm/more/about

Do Sopotu kursują autobusy zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni. W samym mieście istnieją nieliczne linie lokalne, ale większość kontynuuje kurs do Gdańska albo Gdyni.

W Gdyni nie ma tramwajów, ale miasto daje siebie radę z transportem publicznym dzięki sieci autobusów, trolejbusów i pojedynczych tramwajów wodnych http://www.zkmgdynia.pl/?lang=uk

Ceny mogą się jednak różnić, szczególnie jeżeli chodzi o nocne autobusy bądź autobusy ekspresowe:

·         3 zł – bilet jednorazowy (bez przesiadki)

·         3,60 zł – bilet godzinny.

Jeżeli masz ochotę na częste podróżowanie po Trójmieście, najlepiej kupić bilet metropolitalny, uprawniający do przejazdów we wszystkich gminach. Kosztuje on 14 zł za 24 godziny i 28 zł za 72 godziny, jeżeli ma być ważny wyłącznie w autobusach i tramwajach. Bilety, które są ważne także w SKM kosztują odpowiednio 20 zł i 40 zł.

Wymienione wyżej ceny dotyczą biletów normalnych.

Prawo do bezpłatnego transportu posiadają między innymi osoby, który ukończyły 70 lat oraz dzieci do 4. roku życia (potrzebna legitymacja).

Bilet ulgowy to koszt 50% biletu normalnego. Prawo do biletów ulgowych mają między innymi: studenci do 26. roku życia oraz młodzież szkolna (z legitymacją studencką/szkolną).

Taksówki

Należy jeździć wyłącznie taksówkami wyposażonymi w: 1) numer centrali korporacji na drzwiach samochodu, 2) cennik umieszczony na bocznym okienku, 3) logo Gdańska, Sopotu bądź Gdyni na drzwiach samochodu. Można zamówić taksówkę bez numeru do centrali korporacji, ponieważ większość z nich ma oficjalną licencję, ale trzeba się przygotować na to, że niektórzy z nich stosują różne sposoby, żeby cena była jak najwyższa, a prościej jest złożyć skargę, jeśli można to zrobić bezpośrednio w centrali.

Normalna taryfa na dzień dobry, za samo zajęcie miejsca w taksówce wynosi: 6-8 zł oraz 1,8-3 zł za kilometr. Opłata, kiedy taksówka czeka na pasażera, wynosi: 36-50 zł za godzinę (także kiedy zatrzymuje się przy sygnalizacji świetlnej itp.). Ceny muszą wynikać z cennika w okienku.

W nocy oraz w niedziele i święta opłaty wzrastają o 50%.

Kurs poza granice danej gminy kosztuje prawie dwa razy więcej (chyba że wraca się tą samą taksówką). Stawka jest aktywizowana w granicy gminy. Niektóre korporacje uwzględniają całe Trójmiasto (Gdynia, Sopot, Gdańsk) jako jeden rejon i nie doliczają dodatkowej taryfy przy przekroczeniu granicy gminy w obrębie tych trzech miast. Do tych korporacji należą między innymi: (dane z października 2013 r.):

·         Hallo Taxa (http://www.hallotaxi.gda.pl/) (nie mylić z Taxi Hallo Express)

·         Sopot Taxi Service (http://www.19194.com.pl/).

 

Prawdopodobnie istnieją także inne firmy postrzegające Trójmiasto jako jeden rejon, ale wyżej wymienione ogłaszają ten fakt wyraźnie. Jeżeli ktoś złapie taksówkę na przystanku, zawsze można zapytać, czy kursuje na taryfie pierwszej – możliwe, że tak będzie.

 

Niektóre korporacje mają stałe ceny za kurs na lotnisko i z powrotem. Trzeba zapytać kierowcę/centralę. Zazwyczaj jednak lepiej opłaca się zadzwonić po taksówkę niż wziąć jedną z tych, które czekają na postojach.

 

Niektóre korporacje oferują 10-20% rabatu za zamówienie taksówki przez telefon.

 

Licznik pokazuje stosowaną taryfę:

Taryfa 1: cena podstawowa

Taryfa 2: noc, niedziela, święta – cena podstawowa × 1,5

Taryfa 3: poza granicami gminy – cena podstawowa × 2

Taryfa 4: poza granicami gminy (noc, niedziela, święta) – cena podstawowa × 4 (czasami trochę mniej niż × 4)

Taksówki można spotkać na przystankach w miejscach o dużym natężeniu ruchu, ale zwykle najlepiej po prostu zadzwonić po nią zadzwonić. W Polsce nie ma tradycji machania ręką na pustą taksówkę, chociaż czasami można złapać taksówkę w taki właśnie sposób.

Zaledwie kilka lat temu raczej regułą niż wyjątkiem było to, iż taksówkarze Polsce oszukiwali swoich klientów. Jednak różne gminy podjęły walkę z tym procederem i dużo się w tej kwestii zmieniło. Postępując według wskazówek umieszczonych na tej stronie, tylko pech mógłby spowodować, że zostaniemy oszukani. Nie ma powodu, by dawać taksówkarzom napiwki, ale kierowca na pewno się nie obrazi, jeżeli zaokrąglisz kwotę.

Rowery

Trójmiasto jest najlepszym rejonem rowerowym w Polsce. Wszędzie wzdłuż wybrzeża oraz wzdłuż głównych arterii ciągną się ścieżki rowerowe, a większość z nich jest w dobrym stanie. Ścieżki znajdują się zazwyczaj tylko z jednej strony, mają zatem ruch dwukierunkowy.

Lotnisko

http://www.airport.Gdańsk.pl/passenger

Lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to nowoczesne lotnisko średniej wielkości, położone około 10 km od centrum Gdańska. Nowo powstała droga ekspresowa sprawia, że kurs do lotniska przebiega bez przeszkód. Autobusy z lotniska kursują do Wrzeszcza (linia 110), do Dworca Głównego w Gdańsku (linia 210) oraz do Dworca Głównego w Gdyni (linia 510). W budowie jest linia SKM, która w ciągu kilku lat ma połączyć Gdańsk z lotniskiem.

Część korporacji ma stałą cenę kursów do i z lotniska, lecz nie są one zbyt korzystne. W dni powszednie cena wynosi 60 zł do Dworca Głównego w Gdańsku, 75 zł do Sopotu i 120 zł do Gdyni. W dni świąteczne stawki są o połowę wyższe. Cena ulegnie zmniejszeniu, jeżeli zadzwonisz po taksówkę. W przypadku kursu taksówką bez nazwy korporacji, cennika w oknie oraz logo można zapłacić kilkakrotnie wyższą cenę niż wyżej wymienione, także jeżeli ktoś zaakceptuje ofertę uprzejmego pana, który zaproponuje transport podczas pobytu w terminalu.

W dni powszednie są 4 loty SAS z Gdańska do Kopenhagi. Wizz Air lata do Malmo 4 razy w tygodniu i ceny biletów są często naprawdę niskie, szczególnie przy wcześniejszej rezerwacji. Wizz Air lata także do Oslo, Sztokholmu i innych skandynawskich miast, jak również do Anglii, Niemiec, Hiszpanii itd. Poza tym LOT lata do Warszawy kilka razy dziennie.

Tramwaje wodne

Kursują w okresie letnim z Gdańska, Sopotu i Gdyni na Hel http://zegluga.pl/en/

Połączenia promowe

Z Gdańska regularnie kursują promy Polferries do Nynashamn w pobliżu Sztokholmu. http://www.polferries.dk/prisliste_og_fartplan/nynashamn-Gdańsk/fartplan

Stenaline ma kilka razy dziennie połączenia z Gdyni do Karlskrony, a z Karlskrony funkcjonuje regularne połączenie pociągiem bądź drogą ekspresową do Kopenhagi. Nie jest to najtańszy sposób podróżowania, ale dający sposobność odbycia uroczej podróży morskiej – idealny dla osób z dużym bagażem http://www.stenaline.pl/en/ferries/fares-and-timetables/2013/

Samochód

Należy wiedzieć, że parkując w centrum miast i na obszarach sąsiadujących z nimi w Gdańsku, Sopocie oraz Gdyni, trzeba w dni powszednie kupić bilet parkingowy.

Powszechnie stosowane są fotoradary, a policja czai się tam, gdzie może złapać piratów drogowych. Pomimo kontroli przeciętna prędkość samochodów znacznie przekracza dozwolone 50 km/h.

Napiwki

Nigdzie w Polsce nie trzeba dawać napiwków. Można zaokrąglić kwotę w taksówce, ale nie ma powodu, by doliczać jakikolwiek procent.

W restauracji kelner spodziewa się napiwku od gościa, ale wielu ludzi go nie daje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pensje są niskie i w dużej mierze kelner żyje z napiwku, można więc zostawić coś za dobrą obsługę. Osobiście daję 5-10%, jeżeli jestem zadowolony z poziomu obsługi. Istnieją nieliczne restauracje, które karzą większe grupy automatycznym doliczeniem napiwku. Jeżeli restauracja nie informuje o tym wyraźnie, jest to moim zdaniem czyn bezprawny i osobiście nie honoruję takich ukrytych opłat.

Pokojówka w hotelu również ucieszy się, jeżeli zostawisz drobne, kiedy wyjeżdżasz.

Jeśli lubisz dawać napiwki, będą one wszędzie przyjęte z zadowoleniem. Prawdopodobnie nikt nie poczuje się urażony z powodu jego otrzymania, ale nie istnieje obowiązek zostawiania go.

Woda

Woda od komunalnego dostawcy była przez wiele lat powszechnie uważana za niezdatną do picia z powodu nieprzyjemnego zapachu, niedobrego smaku i obecności szkodliwych składników. Ostatnie kilka lat i ogromna ilość pieniędzy z UE zmieniły jednak tę sytuację. Woda powinna już być zdatna do picia w większości miejsc w Trójmieście, ale wielu moich znajomych wciąż jej nie pije, chyba że przegotowaną. Wszędzie można kupić wodę butelkowaną i prawdopodobnie tak będzie przez następne kilka lat.

 

 

W góre strony

 

SKM Timetable

Odległość między poszczególnymi stacjami jest podana na każdej stacji SKM.
Informacje (także w języku angielskim i niemieckim) na temat odległości, cen biletów i rozkładu jazdy SKM można także znaleźć na stronie SKM: http://www.skm.pkp.pl/en/

Wskaż stację wyjściową i docelową aby uzyskać szczegółowe informacje.
Vejret i Gdansk

Pogoda w Gdańsku w ciepły letni dzień


Kliknij na zdjęcie żeby je powiększyć
© Michael Hardenfelt, 2013.
ZKM Gdansk


Gdansk i Sopot - transport publiczny w języku angielskim: http://www.ztm.gda.pl/en/index.php/ztm/more/about
ZKM Gdynia

Gdynia: informa
cje po angielsku http://www.zkmgdynia.pl/?lang=uk


Metropolitan

Bilety metropolitalne - informacje po angielsku:
http://mzkzg.org/?subpage=pod&art=35&op=%2C%2C%2C
pkp

Rozkład jazdy polskich pociągów - po polsku, angielsku, niemiecku i rosyjsku:
http://rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/en?


Hallo taxa
HalloKompletna lista centrali taksówkowych w Gdańsku, Sopocie i Gdyni


Lufthavnen i Gdansk

http://www.airport.gdansk.pl/passenger
Vandsporvogn

Tramwaje wodne
http://zegluga.pl/en/
Polferries


Kliknij na bannery żeby uzyskać szczegółowe informacje


Stena Line

Strona główna

Historia Trójmiasta

Informacje praktyczne

Warto odwiedzićGdańsk - Centrum

Gdańsk - różne dzielnice

Sopot

Gdynia
Przewodnik turystyczny po duńsku/ angielsku


Polska - informacje ogólne


Tłumaczenie na język duński