Gdansk
CITY GUIDE

© Michael Hardenfelt, 2013

 

 

 

 

 


Strona główna

Historia Trójmiasta

Informacje praktyczne

Warto odwiedzićGdańsk - Centrum

Gdańsk - różne dzielnice

Sopot

Gdynia
Przewodnik turystyczny po duńsku/ angielsku


Polska - informacje ogólne


Tłumaczenie na język duński

Oliwa

 

Warto odwiedzić

W Trójmieście i jego okolicach znajduje się mnóstwo miejsc, nadających się idealnie dla dłuższych i krótszych wycieczek oraz bardzo duża ilość muzeów.

Hel jest bardzo długim i bardzo wąskim półwyspem, który tworzy naturalny wał nadmorski między Morzem Bałtyckim a Zatoką Gdańską.  Przesmyk o długości 34 km był tradycyjnie zabudowany małymi kaszubskimi osadami rybackimi i obszar ten miał także strategiczne położenie, co spowodowało, że część półwyspu była przedtem niedostępna dla odwiedzających.  Teraz jednak miejsce to zmieniło się w rezerwat turystyczny. Tu i owdzie wzdłuż wału znaleźć można wiele pensjonatów, z których gdzie w ciągu zaledwie kilku minut można przejść piechotą z plaży nad Bałtykiem do plaży przy Zatoce Gdańskiej.  

W punkcie najbardziej odległym od stałego lądu znajduje się miasto Hel. Jest to przeurocza, niewielka wioska rybacka z małymi, klimatycznymi restauracjami, kąpieliskiem morskim, mariną, muzeum rybołówstwa oraz odziałem Uniwersytetu Gdańskiego wraz z otwartym dla publiczności fokarium. Poza tym marynarka wojenna ma w dalszym ciągu swoje przedstawicielstwo w mieście.  W okresie letnim Hel odwiedza bardzo dużo ludzi; można tam dojechać samochodem, pociągiem oraz – w okresie letnim – popłynąć promem z  Gdańska, Sopotu bądź Gdyni.

Malbork jest miejscem, które po prostu trzeba zobaczyć, jeżeli spędza się kilka dni w Trójmieście. Zamek został wzniesiony i przebudowany w okresie od  1309 r. do 1457 r. jako główna siedziba Zakonu Krzyżackiego, który już wtedy był potęgą w rejonie bałtyckim i miał zakusy na Polskę. Zakon przegrał z Polską w ogromną Bitwę Pod Grunwaldem w 1410 r., jednak wciąż utrzymywał się przy władzy, teraz jako podporządkowany Polsce. W czasach późniejszych przekształcił się w Królestwo Pruskie.  Ogromna budowla  kilkakrotnie ulegała poważnym uszkodzeniom, lecz zawsze była odbudowywana.

Malborski zamek to ogromna twierdza, która wznosi się nad całą okolicą i pobliskim miasteczkiem. Wizyta tutaj oddaje prawdziwe wrażenie życia w średniowiecznej twierdzy, poznajemy tu także ważną część historii Europy.  Wycieczka do Malborka jest wycieczką całodzienną, samo odprowadzanie po zamku trwa ponad 3 godziny, a transport z Gdańska, czekanie oraz zwiedzanie miasta też zajmują sporo czasu. Bilety kosztują około 40 zł latem i 30 zł zimą, trochę drożej jeżeli wybierze się opcję z przewodnikiem mówiącym po angielsku, niemiecku, francusku bądź hiszpańsku. Można także skorzystać z ofert dla rodzin oraz większych grup.

Ogrodu zoologicznego w Oliwie nie należy odwiedzać tylko z powodu licznych gatunków zwierząt, lecz ponieważ jest to duży dziki park ze zwierzętami, stanowiący doskonałe miejsce dla całej rodziny, kiedy oferta kulturalna i plaża zaczynają nas nudzić.

Rewa jest jedną z kilku idyllicznych wsi i osad rybackich, położonych pomiędzy Gdynią i półwyspem Hel. Często są one malownicze i żyją własnym leniwym życiem na peryferiach metropolii. Turystyka rozwija się tam jednak gwałtownie. Rewa jest położona około 10 Km od Gdyni. Latem miasteczko tętni życiem, małymi, dobrymi restauracjami oraz wszystkim, czego można się spodziewać podczas nadmorskiego wypoczynku.  Szczególną cechą Rewy jest, iż miejsce to jest naturalnym wałem, który w pewien sposób tworzy zatokę w zatoce, w konsekwencji stanowiąc idealne miejsce dla uprawiania sportów wodnych - nawet dla dzieci i osób bez doświadczenia. Wzdłuż brzegu można wypożyczyć różne rodzaje łódek oraz deski surfingowe, a piaszczysta plaża jest idealna do kąpieli słonecznych.  

Kaszuby są regionem kulturowym, między innymi obejmującym Trójmiasto, pomimo że już niewielu Kaszubów mieszka w Gdańsku, Sopocie bądź Gdyni. Kaszubi mówią swoim własnym językiem, kaszubskim, który w przeważającej części jest niezrozumiały dla Polaków. Pomimo tego są ludzie, którzy uważają, że kaszubski to dialekt. Wszyscy kaszubi potrafią jednak w razie potrzeby zmienić język na polski.

Kaszuby to piękna kraina jezior i lasów, dość słabo zaludniona, ale za to z własnymi strojami narodowymi, oryginalnymi tradycjami oraz szczególną architekturą, która różni się od stylu pomorskiego. Charakterystyczne dla niej są na przykład domy i wieże o swojskich drewnianych konstrukcjach.  

Rosja albo Kaliningrad; zamknięta enklawa położona pomiędzy Polska i Litwą, oddalona zaledwie o 150 km od Gdańska. Samo miasto zostało założone przez Zakon Krzyżacki w  1356 r. i nawet kiedy Zakon już stracił swoją władzę, Kaliningrad pozostał częściowo niezależnym pruskim miastem. Miasto odzyskało niezależność od Polski w 1657 r., stając się w pełni zintegrowaną częścią Prus. Dopiero w 1945 r. Kaliningrad został włączony do w Związku Radzieckiego, a mieszkańcy niemieckiego pochodzenia zostali wysiedleni. Przeszłość zachowała się jednak w architekturze miasta.

Krótka wycieczka do Kaliningradu daje możliwość zwiedzenia historycznego miasta i równocześnie doświadczenia choć kawałka Rosji. Można tam dojechać samochodem z Gdańska w ciągu 3-4 godzin, możliwy jest także transport autobusem. Proszę jednak zauważyć, że podróż do Rosji wiąże się z biurokratycznymi trudnościami, takimi jak na przykład wiza, a przepisy zmieniają się co pewien czas. Przed wyjazdem należy zatem sprawdzić aktualne przepisy.

Stutthof jest muzeum położonym na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Stutthof, znajdującego się około 50 km od Gdańska. Część oryginalnych baraków oraz komór gazowych została ocalona, zaś inne elementy, jak na przykład krematorium, to rekonstrukcje. Stutthof nie jest ani największym, ani najlepiej zachowanym obozem koncentracyjnym na terenie Polski, ale wizyta w którymkolwiek z tych obozów wywiera ogromne wrażenie, które nie daje się wymazać z pamięci oraz przypomina nam o okrucieństwach, jakie zdarzyły się w czasie Drugiej Wojny Światowej.  

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaczyna w Gdańsku i ciągnie się przez Sopot, Gdynię aż po tereny Kaszub. Cały park zajmuje 20.000 hektarów i jest mieszaniną rezerwatu przyrody naturalnej oraz zagospodarowanego lasu. Większość roślinności stanowi falisty teren porośnięty dzikim lasem, gdzie występuje ogromna różnorodność fauny i flory. Obszary te są bardzo popularnym celem wycieczek rodzinnych, a w dni wolne od pracy spotyka się tam ludzi zbierających grzyby.  

Open Air Festival odbywa się co roku w Gdyni i jest jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie. Festiwal trwa 4 dni. Rozpoczyna się na początku lipca, tuż po duńskim festiwalu w Roskilde i często zdarza się, że na obu imprezach występują te same zespoły. Cena biletu jednodniowego w 2013 r. wynosiła  189 zł, a biletu 4-dniowego 470 zł.

Jarmark Dominikanski odbywa się co roku od 27 lipca do 18 sierpnia. Całe centrum Gdańska zostaje przekształcone w wielki targ, gdzie można kupić wyroby rzemieślnicze, oryginalną żywność oraz antyki i różnego rodzaju starocie.  Jest to genialne miejsce dla niesamowitej przygody, równocześnie można się tu także dużo dowiedzieć o Gdańsku i o tradycyjnym dla miasta  rzemiośle, które jest reprezentowane obficie na licznych stoiskach.

Festiwal Szekspirowski ma miejsce co roku pod koniec lipca oraz na początku sierpnia. Przedstawienia odbywają się w różnych teatrach oraz na świeżym powietrzu i są przeważnie wykonywane po angielsku.  

Festiwal Mozartowski. Cykliczne wydarzenie odbywające się co roku w sierpniu, obejmujące 13 koncertów w Katedrze Oliwskiej.

Gdańskie noce jazowe. Koncerty odbywające się co roku w sierpniu, przeważnie z udziałem lokalnych talentów.

Festiwal Top Trendy. Festiwal muzyczny ze znanymi polskimi gwiazdami, odbywa się co roku pod koniec czerwca w Operze Leśnej w Sopocie.

Sopot Festival obecnie Sopot Top of the Top Festival, coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny o kilkudziesięcioletniej tradycji, odbywający się pod koniec sierpnia Operze Leśnej. 

 

W góre strony

 

Malbork

kliknij na link aby uzyskać szczegółowe informacje oraz zdjęcia
ZOO
kliknij na link aby uzyskać szczegółowe informacje oraz zdjęcia
Stutthof

kliknij na link aby uzyskać szczegółowe informacje oraz zdjęcia
Open Air


kliknij na link aby uzyskać szczegółowe informacje oraz zdjęcia