Polska Info

Kompendium wiedzy o Polsce

        Autor strony: www.hardenfelt.com  

 

Niniejsza strona internetowa prezentuje zbiór artykułów ze strony Wiedza o Polsce, napisanych po duńsku, przez Duńczyka i dla Duńczyków.

Strona ta jest wynikiem obserwacji miast i społeczeństwa przez prawie półtorej dekady pobytu w Polsce, powstała ona po to, żeby przedstawić Duńczykom spójny obraz polskiej rzeczywistości w trzecim tysiącleciu. Trzeba zaznaczyć, że zamieszczone na niej obserwacje są jak najbardziej subiektywne, zabarwione nie tylko moim doświadczeniem z kraju ojczystego oraz innych krajów Europy, w których mieszkałem, ale także jego światopoglądu. Nie można tutaj znaleźć obiektywnego wizerunku Polski, tylko obraz stworzony przez jednego człowieka z innego kraju, który być może widzi i interpretuje różne zjawiska inaczej, niż uczyniłby to rodowity Polak.

Nie było nigdy moim celem, aby teksty te przeczytali ludzie, którzy urodzili się w Polsce i dobrze znają ten kraj, z ich punktu widzenie bowiem nie przedstawiam zbyt wiele nowości. Niniejsze artykuły spotkały się jednak z pewnym zainteresowaniem ze strony środowiska duńskojęzycznych Polaków, dlatego też zdecydowałem się przetłumaczyć mój nowy przewodnik po Gdańsku oraz kilka ogólnych artykułów o Polsce na język polski. Moim celem jest pozwolić zainteresowanym na zapoznanie się z tym, jak wygląda ich ojczyzna z punktu widzenia cudzoziemca.

Duńska strona składa się z 20 artykułów, strony poświęconej duńskiej i polskiej konstytucji oraz dwóch portali turystycznych – na temat Warszawy oraz Trójmiasta. W polskiej wersji ograniczam się jednak do pięciu artykułów oraz portalu turystycznego Trójmiasta. Dodatkowo zamieszczone są na niej są linki do angielskojęzycznej wersji City Guide Warszawa i polskojęzycznej wersji strony poświęconej obu konstytucjom.

 

Michael Hardenfelt, luty 2014

 

 

Warszawa - przewodnik turystyczny

Tekst po angielsku

Przewodnik za pomocą tekstów i zdjęć odpowiada historię Warszawy; piszę w nim nie tylko o tradycyjnych aktrakcjach turystycznych, ale także o tym, co się dzieje w mniej znanych miejscach.

Przewodnik został napisany z dużą dawką miłości i realizmu - bez gloryfikowania i ukrywania ciemnych stron, ponadto ma on także stanowić praktyczną pomoc dla odwiedzających Warszawę.        

Czytaj dalej ......

Duńska Kunstytucja

Kompletne tłumaczenie polskiej Konstytucji na język duński oraz duńskiej Konstytucji na język polski. Oba przekłady występują także w wersji z komentarzami.

                    Czytaj dalej ........

 

Konkurencyjna oferta tłumaczeń z angielskiego i polskiego na duński - oraz z duńskiego na polski.

Rozsądne ceny, najlepsza jakość i szybkie terminy.

Czytaj dalej ....

Życie nocne i rozrywka w Polsce

Puby pękają w szwach, zwłaszcza w piątki i soboty oraz codziennie w okresie letnim. Różnią się one od siebie pod względem stylu – wiele z nich urządzonych jest w stylu awangardowym, niektóre według wzoru angielskiego albo irlandzkiego, ale łączy je jedno – są wypełnione radością i życiem. 

                Czytaj dalej .......

 

Potrawy i napoje w Polsce

Zaledwie kilka lat temu większość Polaków odżywiała się dość tradycyjnie, ale zagraniczne podróże, międzynarodowe restauracje sieciowe, napływ turystów oraz bogaty wybór żywności w centrach handlowych  szybko zmieniły ich preferencje co do jedzenia, szczególnie w większych miastach. Młodsze pokolenie już nie uważa kiełbasy, chleba i ziemniaków za podstawową żywność, lecz raczej jako dodatki do szerokiej palety smaków, która ma na celu dopełnić codziennie doznanie smakowe.   

         Czytaj dalej...............

 

Charakter narodowy Polaków

Przeważająca większość Polaków zapewne zadeklarowałaby, że bycie Polakiem jest równoznaczne z posiadaniem oczywistych cech wspólnych. Być może faktycznie tak jest,  ale nie jestem przekonany, że wszyscy obywatele Polski dobrze się rozumieją, kiedy mówią o byciu Polakiem.

Przepaść pokoleniowa jest ogromna, na dodatek nie ma sensu mówić o zaledwie jednej przepaści pokoleniowej, ponieważ w Polsce zdarzyło się mnóstwo epokowych wydarzeń w ciągu ostatnich 30 lat. W rzeczywistości nowe pokolenie pojawia się co 5-6 lat, każde z wlaśnymi wartościami i innym podejściem do życia

          Czytaj dalej ..............

Język polski

Trudno jest mówic po polsku - Wszyscy to wiedzą, jeżeli byli w Polsce chociaż przez kilka dni.

Język polski nie brzmi tak jak duński bądź inne języki Zachodniej Europy. Rzeczywiście, różnic jest tak wiele, że większość Duńczyków, którzy chociaż przez chwilę rozważają naukę polskiego, ucieka w rozpaczy po zapoznaniu się z polskimi dźwiękami;

System odmiany przez przypadki także przyczynia się do rozpaczy uczących się polskiego, kiedy starają się rozumieć, po co coś takiego w ogóle istnieje.

        Czytaj dalej ......................

 

   

Służba zdrowia w Polsce

Oficjalnie leczenie jest bezpłatne dla wszystkich, w praktyce duża część sektora służby zdrowia została sprywatyzowana.

Można tu znaleźć tanich dentystów, chirurgów plastycznych oraz poddać się operacji zmiany płci. 

Jak funkcjonuje służba zdrowia w praktyce? Znajdź odpowiedź tutaj.

                           Czytaj dalej ...............

Polska flaga

Strona główna

 

Charakter narodowy Polaków

Język polski

Potrawy i napoje

Rozrywka i życie nocne

Służba zdrowia

 

Gdańsk

Warszawa

 

Konstytucja

 

Przewodnik po Gdańsku

Przewodnik po Trójmieście
Spacer po historycznym centrum Gdańska, wzdłuż wybrzeża i w pozostałych rejonach miasta. Zapoznamy się także z Sopotem  Gdynią.
Czytaj dalej .......

 

 

Oversættelse til dansk fra engelsk og polsk

  
Dansk version


   Polska wersja